O rasie

Neva Masquerade

 

Pochodząca z północy Rosji rasa kotów, która powstała dzięki skrzyżowaniu się kota syberyjskiego z Syjamem. Dzięki temu powstał piękny gatunek kota Neva Masquerade, który wyróżnia się ślicznym wyglądem i przemiłym charakterem.

Neva Masquerade – rasa domowego kota, zaliczana do ras pół długowłosych, pochodząca z Rosji. Uznana przez FIFe dopiero w 2008 roku.

Charakteryzują się żywym temperamentem i bogatą psychika. Błyskotliwie inteligentne, ciekawskie, przyjacielskie i lojalne, bardzo silnie przywiązują się do opiekuna.

Stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże, tak więc nadają się również na towarzyszy osób lubiących wyjazdy. Są komunikatywne i nieco bardziej głośne niż ich dziko ubarwieni kuzyni (koty syberyjskie).

Chętne do zabawy, wspinaczki i skoków, potrzebują wysoko-bodźcowego otoczenia, stąd też doskonale radzą sobie w licznej (także wielogatunkowej) gromadzie. Nie ma w nich cienia agresji; raczej unikają bójek i domowych konfliktów.

Neva Masquerade , tak jak większość dużych kotów, dojrzewa bardzo późno Okres wzrostu tej rasy wynosi około 5 lat. Oznaczenia nevek wybarwiają się bardzo powoli: są to koty, które zmieniają się praktycznie przez cały czas. Kocury zdecydowanie są większe od kotek.

Kotki ważą 4 - 5 kg, waga kocurów dochodzi do 7 - 8 kg.

 

Standard rasy według FIFe
Kategoria Opis
Opis ogólny Wielkość: średni do dużego. Zazwyczaj kotki są nieco mniejsze niż kocury;
Głowa Kształt: odrobinę dłuższa niż szersza, łagodnie zaokrąglona, masywna, duża;
Czoło: szerokie, lekko zaokrąglone;
Policzki: kości policzkowe dobrze rozwinięte;
Nos: średniej długości, szeroki, w profilu widać lekkie wgłębienie, jednak bez widocznego stopu;
Broda: lekko skośna do tyłu, z profilu tworzy łuk z górną linią nosa;
Uszy

Kształt: średniej wielkości, szeroko otwarte u nasady, końcówki są zaokrąglone, z dobrze rozwiniętymi pędzelkami włosów wewnątrz;
Położenie: dość szeroko rozstawione, pochylone lekko do przodu;

Oczy Kształt: duże, lekko owalne;
Położenie: lekko skośne, szeroko rozstawione;
Kolor: niebieski - im bardziej intensywny tym lepiej;
Ciało Tułów: ciało mocno umięśnione o mocnym silnym kośćcu, mocnej szyi, z szeroką klatką piersiową, sprawia wrażenie leżącego prostokąta;
Nogi Średniej wysokości, silnie, mocno zbudowane, tworzą z resztą ciała formę prostokąta. Łapy duże, okrągłe, z gęstymi pędzelkami między palcami;
Ogon Średniej długości, gruby, zaokrąglony na końcu. Pokryty ze wszystkich stron gęstym włosem, jednak bez włosów spływających w dół;
Futro Struktura: półdługie, dobrze rozwinięte, bardzo gęste, nieco twarde w dotyku, podszerstek nie leży płasko na ciele, wodoodporne;
Długość: futro letnie jest wyraźnie krótsze od futra zimowego. Futro zimowe posiada dobrze rozwiniętą kryzę, portki oraz płaszcz.
Kolor Wg standardu EMS 33 czyli typ himalajski, color point. Dopuszczone kolory znaczeń: seal-czarny (n), blue-niebieski (a), red-rudy (d), cream-kremowy (e), black-tortie-czarny szylkret (f), blue-tortie-niebieski szylkret (g); z pręgowaniem i bez (solid), z dodatkiem lub bez - silver-srebro (s) lub gold-złoty (y). Wszystkie te odmiany dozwolone z białym. Każda ilość białego dozwolona. Funkcjonują kody: 01, 02, 03, 09. Niedozwolone odmiany: czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy. 
Uwagi Zabronione są krzyżówki z jakąkolwiek inną rasą z wyjątkiem rasy siostrzanej - SIB. 
Cechy dyskwalifikujące Ogólnie: koty zbyt małe lub zbyt drobno zbudowane;
Głowa: długa i wąska, prosty profil, zbyt okrągła - typu perskiego;
Uszy: zbyt duże albo zbyt wysoko osadzone;
Oczy: zbyt okrągłe;
Nogi: zbyt długie, albo zbyt cienkie;
Ogon: zbyt krótki;
Futro: zbyt delikatne albo jedwabiste, leżące zbyt płasko, brak długości (kryzy, portek, płaszcza z wyjątkiem lata.) 

 Kod EMS (ang. Easy Mind System) jest to system stworzony przez FIFe w celu łatwej identyfikacji kotów rasowych. Kod EMS opisuje cechy zewnętrzne kota i obejmuje takie elementy jak: rasę, kolor i jego rozłożenia na ciele, kolory oczu, rodzaje ogona i uszu. Koty Neva Masquerade oceniane są w dwóch grupach kolorystycznych. Koty bez bieli (grupa 1) i z bielą (grupa 2).

 

Podstawowy kod EMS dla kotów Neva Masquerade to:

 NEM x(s,y) 0x 21

 Kod ten opisuje cechy zewnętrzne kota i obejmuje takie elementy jak: 
* rasę - 
NEM ( Neva Masquerade) 
* kolor futra - 
x - małe litery n, a, d, e, f, g oraz możliwy dodatek liter s i y jako oznaczenie srebrzystości lub złotego koloru futra 
* rozłożenie koloru białego - 
0x ( liczby 01, 02, 03 i 09 )

 Możliwe kolory futra NEM (grupa 1 i 2):

 a - niebieski

 d - rudy

 e - kremowy

 f - szylkret czarny

 g - szylkret niebieski

 n - czarny

 s - srebro (zawsze w połączeniu z jednym z sześciu kolorów podstawowych)

 y - złoto (zawsze w połączeniu z jednym z sześciu kolorów podstawowych)

 Możliwy rysunek tabby NEM ( grupa 1 i 2):

 21 - nieokreślony

 Biel na kocie NEM (grupa 2) :

 01 - van

 02 - arlekin

 03 - bicolour

 09 - nieokreślona ilość bieli

 Point:

 33 - znaczenia himalajskie

 Kolor oczu:

 61 - niebieskie

 Koty point wszystkich ras mają niebieskie oczy

 

 

Kot Neva Masquerade – idealny pupil nawet dla alergikówKot Neva Masquerade to rasa, która najczęściej polecana jest osobom z alergią. Czy to oznacza, że nie wywołuje ona uczulenia? O czym trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup pupila? Czym wyróżnia się charakter kota Neva Masquerade?

Czy istnieją koty „hipoalergiczne”?

Dla wielu osób borykających się z alergią na pewno dobrą wiadomością jest, że rzeczywiście istnieją koty, które mogą być określane mianem hipoalergicznych. Trzeba jednak wiedzieć, że słowo „hipoalergiczny” nie oznacza: „taki, który wcale nie uczula”, ale – „taki, który uczula mniej”. Przedrostek „hipo” oznacza właśnie „mniej” i jest antonimem przedrostka „hiper”.Koty Neva Masqueradenie są więc zwierzętami, co do których możemy mieć pewność, że nie wywołają uczulenia. Istnieje takie niebezpieczeństwo, ale jest ono mniejsze niż w przypadku innych ras kotów.

Jak wynika z badań, u kotów podstawowym alergenem jest białko Fel d1, które obecne jest w ślinie zwierzęcia i w gruczołach łojowych. Na podstawie pomiarów jego poziomu w sierści rasy syberyjskiej dowiedziono, że uczula ona mniej niż inne.Najszerzej zakrojonym badaniem były testy przeprowadzone przez Indoor Biotechnologies w stanie Virginia w USA na zlecenie niezależnego stowarzyszenia hodowców Siberian Research Inc. W 2009 roku przebadano w jego ramach ponad 300 kotów syberyjskich. Wyniki pokazały, że u większości przedstawicieli tej rasy zawartość białka Fel d1 w sierści jest niska lub bardzo niska. Nie są to jednak badania, które zyskały powszechne uznanie. Dlatego też na ich podstawie absolutnie nie można podejmować decyzji o posiadaniu kota.

Zanim kupimy zwierzę, koniecznie spędźmy w jego towarzystwie co najmniej kilka godzin. Nawet koty, które są rekomendowane alergikom, mogą wywoływać reakcję uczuleniową. Jednak na pewno znajdziemy też wielu alergików posiadających koty syberyjskie i niecierpiących z powodu objawów alergii. Reakcje na dany alergen mogą być różne, więc bardzo trudno o jednoznaczne uogólnienia.

Kot Neva Masquerade – charakter i wymagania

Kot Neva Masquerade , kot norweski leśny i rasa Main Coon należą do gatunku kotów leśnych i są podobne do siebie nie tylko wizualnie, ale również pod względem charakteru. Mówi się o nich, że posiadają „psią naturę”. Właściciele kotów tej rasy twierdzą, że po powrocie do domu ich pupile przybiegają im na powitanie i charakteryzują się dużym oddaniem.

Z tego powodu kot Neva Masquerade będzie wdzięcznym towarzyszem niemal dla każdego. Przedstawiciele tej rasy lubią dzieci i wykazują w stosunku do nich dużo cierpliwości. Akceptują obecność innych zwierząt i dobrze czują się w niewielkich przestrzeniach takich jak mieszkanie w bloku. Zwierzęta te mogą być tam szczęśliwe, jeśli zagwarantujemy im miejsca do wskakiwania, czyli na przykład specjalnie do tego przeznaczony system półek. Warto podkreślić, że rasa ta nie posiada skłonności niszczycielskich, ale podobnie jak każdy mruczek jej przedstawiciel powinien mieć do dyspozycji przynajmniej jeden drapak.

Kot Neva Masquerade wyróżnia się dużym temperamentem i ruchliwością, ale nie ma w sobie natarczywości. Jest przyjacielski, uczuciowy, towarzyski, ciekawski, odważny, inteligentny. Łatwo dostosowuje do zasad panujących w domu, umie zachować czystość i szybko uczy się sztuczek takich jak aportowanie.

W kwestii pielęgnacji rasa ta przede wszystkim potrzebuje regularnego wyczesywania. Koty mieszkające z alergikami najlepiej czesać codziennie. Można również zastosować czesanie „na mokro”, by ograniczyć ilość sierści unoszącej się w powietrzu i osiadającej na różnych przedmiotach. Oprócz tego regularnie należy czyścić uszy i przemywać oczy zwierzęcia.

 

Aktualizacje: Angelina Sałapatek
CMS by Quick.Cms | Projekt i wykonanie: DISEGNO STUDIO & BAKALLAND Siberians | All rights reserved! 2015